Matjaž Borovničart ©2015
https://www.facebook.com/pages/Matja%C5%BE-Borovni%C4%8Dart/295980363785213?pnref=story
Jaz sem tudi na razstavišču. Majski salon 2015 – Zrak, Lokarjeva galerija Ajdovščina, Prešernova cesta 15
Letno razstavo članov ZDSLU, »Majski salon«, ki teče neprekinjeno že od 1909 leta dalje, bomo letos slovesno odprli 15. maja ob 18. uri v Lokarjevi galeriji v Ajdovščini.
Galerija, v kateri domuje Društvo likovnih umetnikov Severne Primorske, eno izmed devetih regionalnih društev Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov, je odprla svoja vrata oktobra 2012. Lokarjevo hišo so z lastnimi sredstvi in s podporo sponzorjev po skoraj eno leto dni trajajočih prenovitvenih delih, člani DLUSP sami obnovili in v njej z lastno razstavo slovesno pričeli s programom. Na novo odprta Lokarjeva galerija je povsem nova pridobitev DLUSP.
Na Majskem salonu 2015 – Zrak sodeluje 124 avtorjev, članov ZDSLU, po večini z dvoje deli. Spremni tekst v katalogu je napisal likovni kritik in kustos ddr. Damir Globočnik, ki je ob letošnji razstavi med drugim zapisal: »Majski salon je tradicionalna prireditev stanovskega društva slovenskih likovnih umetnikov, katerega ustanovitev sega v čas okrog leta 1900. Od skupinske razstave, ki je bila prirejena leta 1909 v Jakopičevem paviljonu v Ljubljani, lahko bolj ali manj redno sledimo vsakoletnim preglednim razstavam delovanja slovenskih umetnikov. Poseben pečat prispeva prireditvi tematsko izhodišče, ki koncept skupinske razstave raztegne preko njenih običajnih mej.
V tematski verigi, vezani na simboliko naravnih elementov, je letošnji osrednji motiv salona »zrak«. Témi letošnjega Majskega salona se je mogoče približati z različnih zornih kotov in vsebinskih izhodišč. Zato tudi tokratna razstava odpira vpogled v pestre oblikotvorne in vizualizacijske zmožnosti likovnikov, v različne avtorske poetike, v sklopu katerih delujejo posamezni ustvarjalci, slikarji, grafiki, kiparji, ilustratorji, fotografi in predstavniki sodobnih umetniških praks. V mnogih primerih je mogoče opozoriti na ustvarjalno odprtost, ki v sklopu osebnega izraza najde pot do zanimivih in samostojnih rešitev. Pri tem velja dodati, da je bila téma letošnjega Majskega salona morda bolj zahtevna, kot je bilo to doslej. V ospredju likovne umetnosti in vsakega likovnega organizma je zaznava. Na vprašanje, kako ponazoriti nesnovnost, s kakšnimi vizualnimi efekti je mogoče materializirati pojav, ki je v bistvu neviden in neulovljiv, seveda ni mogoče podati samo enega odgovora. Nekateri avtorji so
se oprli na formalne oziroma oblikotvorne raziskave, drugi na simbolne in asociativne dimenzije
motiva, nekateri so v likovnih uprizoritvah opozorili na gibanje zraka, na svetlobne in barvne učinke,
ali pa na načine in specifike vizualne percepcije motiva ter na različne postopke njegovega
duhovnega in čustvenega vrednotenja, spet drugi so se odločili za asketska likovna sredstva itn.
Vsako delo je skratka zgodba zase, odvisna od avtorjevih likovnih hotenj. Mnoga med njimi nas
uspejo potegniti v svoj imaginarni svet. Gledano v celoti razstava zato izpričuje zanimiv vpogled v
miselni in ustvarjalni horizont domačih likovnih ustvarjalcev ter v specifične naglase, ki obvladujejo
sodobno likovno umetnost. »
Majski salon ima letos, poleg selitve razstave na Severno Primorsko, še nekaj posebnosti.
Likovna dela so manjših formatov, predvsem slike, grafike in risbe, s katerimi se bodo člani
predstavili naj ne bi presegale 40 x 40 cm. Novost je, da bo na Majskem salonu prvič sodeloval
selektor iz tujine. Mednarodno priznana kustosinja in galeristka Denise Parizek iz Dunaja, bo
med avtorji izbrala pet umetnikov, nagrajencev MS 2015 – Zrak, ki bodo svoja dela 18. junija
razstavili na Dunaju v Slovenskem kulturnem centru Korotan. V zadnjih treh letih smo izbor del
z Majskih salonov redno poslali na Potovanje na Dunaj in izbrane avtorje tam predstavili, kar
bomo naredili tudi letos, le da izbora ne bo delala domača žirija, ampak kuratorka, ki deluje vmednarodnem prostoru pri pomembnih projektih po večjih mestih Evrope (Dunaj, Bukarešta, Istanbul, Ankara, Düsseldorf, Krakov, Ljubljana, Koper, Benetke…). Istočasno bodo avtorji, ki jih bo izbrala Parizek-ova, preko poletja svoja dela razstavljali tudi v razstavnih prostorih Vivo cateringa v Ljubljani, Dunajska 125.
Kuratorka za sodobno umetnost Denise Parizek sodeluje pri večjih mednarodnih razstavah in jo med drugim zanima predvsem mejno področje performansov med gledališkimi predstavami in razstavami. Glavna tematika, ki se ji posveča, je močno povezana z današnjo transformacijo umetniškega procesa, z vključevanjem družbe, političnih in ekonomskih pogojev¸ki vladajo v deželah v katerih deluje in še prav posebej raziskuje status v projekte vključenih umetnikov. Ukvarja pa se tudi s posredovanjem likovno vizualne umetnosti širšim javnostim. Živi in dela na Dunaju, v Berlinu in v Hamburgu.Parizekova je že sodelovala pri nekaterih mednarodno naravnanih slovenskih projektih, kot je bil projekt »Art in Suitcase« – Galerija Alkatraz (2010), ali projekt Traces/Sledi, pri katerem so bile vključene Obalnie galerije (2014). Naša želja je, da z vključevanjem mednarodno priznane kuratorke v projekt pridobimo več pozornosti pri dunajskih poznavalcih in ljubiteljih umetnosti.Večina umetnin bo naprodaj, prav tako pa bodo obiskovalci lahko kupili edino slovensko strokovno
revijo s področja likovne in vizualne umetnosti Likovne besede, ki jo od 1985 dalje izdaja Zveza
društev slovenskih likovnih umetnikov.
Olga Butinar Čeh